Як у футболі з’явився арбітр

У це важко повірити, але тривалий час у футболі взагалі обходилися без арбітра. Починаючи з грудня 1863 року, коли були прийняті уніфіковані футбольні правила, командам вже не треба було перед грою довго і болісно домовлятися про довжину воріт і ширині газону, про те, що можна робити на полі під час гри, а що не можна. І настільки це сподобалося футболістам, що почалося у них запаморочення від успіхів.

Гравці вирішили, якщо вже видані правила – у вигляді кишенькових буклетів, то вони самі в усьому розберуться на футбольному полі. Що, раз в грі беруть участь 22 англійських джентльмена, то немає таких спірних моментів, які вони не змогли б розсудити. Чисто по-джентльменські. Капітани спробують домовитися, а якщо раптом не вийде, то спільно-то вже точно вдасться дістатися до справедливості. Якщо разом, якщо дружно… Але, не тут-то було.

З’ясувалося, що спірні моменти у футбольних баталіях, незважаючи на видані правила, виникали буквально на кожному кроці. Ніхто не хотів поступатися – домовлятися заведеним на перемогу джентльменам виявилося дуже важко. Більш того: деякі джентльмени під час переговорів навіть забували, що вони – джентльмени. І, в результаті палких дебатів з приводу кожного порушення, матч серйозно затягувався. А там – і сутінки, і вечірня британська прохолода. Футбол втрачав динаміку і видовищність, адже, “спорт” і “суперечка” – слова звичайно схожі, але не до такої ж міри!

У підсумку, з 1874 року на кожен матч стали запрошувати двох суддів – по одному від кожної команди. До них зверталися в тих випадках, коли самі гравці були не в змозі розсудити спірну ситуацію на полі. Здавалося б, рішення знайдено, можна розслабитися.

Але ні, знову глухий кут: запрошені судді з вражаючою частотою приймали рівно протилежні рішення. Кожен, що характерно, на користь тієї команди, яка його і запросила.

Що ж, тоді вирішили запрошувати ще й третього – третейського арбітра – і в скрутну хвилину міркувати, так би мовити, на трьох. При цьому судді носили звичайний вуличний одяг – куртку, штани, капелюх. Нічим не відрізнялися вони від уболівальників. Більш того, якщо двоє суддів, яких запрошували від команд-учасниць матчу, могли ходити вздовж поля, поділивши між собою протилежні бровки, то третейський суддя повинен був сидіти на трибуні і чекати, коли його покличуть для прийняття остаточного рішення в складних ситуаціях.

Але уявляєте, як все це було довго, клопітно і нецікаво? Чим далі в ліс, тим ставало ясніше: на поле потрібен був розумний диктатор, який би жорстко контролював хід матчу і оперативно виносив вердикти.

Перший подібний арбітр судив за допомогою носової хустки (яка завжди повинна була бути у джентльмена), розмахуючи нею, щоб привернути увагу футболістів. Також звертав на себе увагу футболістів і за допомогою крику. Спочатку – проходило, особливо, коли матч судив який-небудь оперний співак. Але до кінця першого тайму арбітр опинявся вже зовсім захриплим і на крик більш нездатним.

Почали пробувати на роль головного арбітра представників інших професій (з лікарів один матч у ті роки відсудив Артур Конан Дойль, автор оповідань про Шерлока Холмса), і кожен привносив щось свіженьке в систему сигналів оповіщення про порушення. Шкільний учитель придумав дзвонити в шкільний дзвінок. Слава Богу, не запросили артилериста.

Нарешті, 10 липня 1878 року судити футбольний матч покликали поліцейського. Поліцейський – людина жорстка, авторитетна. Вийшов на поле, озирнувся, а тут якраз бійка між гравцями почалася – джентльмени не змогли домовитися за допомогою аргументації і переконання. Ну, за професійною звичкою поліцейський і свиснув у свій свисток. Гравці відразу перестали битися. І настільки всім це сподобалося, що з тих пір суддя на полі саме так і зупиняє гру.

У 1891 році Футбольна Асоціація Англії постановила, що головний арбітр – єдина людина, яка приймає рішення по ходу матча. Відтепер суддя, безпосередньо знаходився на полі, міг призначати штрафні і пенальті, а також видаляти гравців.

Втім, як і раніше, кожна команда, яка брала участь у матчі, могла делегувати свого присяжного засідателя в допомогу головному судді. Присяжним засідателям призначили місце на брівці і дали в руки по прапорцю, щоб у разі порушення вони цим самим прапорцем привертали увагу польового арбітра. Побачить – свисне, гра зупиниться. Ще присяжних засідателів, які, звичайно ж, не сиділи, а активно переміщалися, стали називати “лайнсменами”, тому що бігали вони уздовж бічної лінії (“лайн” по-англійськи) поля. Можливо, англійцям треба було б піти шляхом древніх греків – у тих разова судова колегія складалася з 500 осіб. По-перше, таку кількість суддів було важко підкупити, по-друге, таким числом можна завжди відбитися від незадоволених, а по-третє, практично кожен грек щорічно виносив судові рішення і потім вже не лаявся зайвий раз з трибуни на суддів, випробувавши на власній шкурі всі складності цього заняття.

Отже, начебто все налагодилося. Але розслаблятися знову-таки було рано. Всі ці судді і присяжні засідателі – були, як з’ясувалося, членами тих чи інших англійських футбольних клубів. І прийняті такими арбітрами рішення навряд чи могли бути абсолютно об’єктивними, адже член клубу не міг не враховувати його інтереси. Членство зобов’язувало. Там свиснув, тут закрив очі на порушення.

І з 1898 року англійська Футбольна Асоціація починає призначати на важливі ігри незалежних арбітрів. І це всім подобається. А з 1908 року судді створюють свою власну асоціацію – Союз футбольних арбітрів. І вже самі стежать за власною незалежністю.

Уявляєте – як складно бути арбітром? Треба бути незалежним. Треба відповідати за справедливість …

Можна сказати, що арбітр постійно перебуває під тягарем, навіть під гнітом справедливості. Його постійно роздирають на частини гравці протиборчих команд, кожен з яких впевнений на сто відсотків у тому, що має рацію саме він. Зрозуміло, що один із учасників спору або щиро помиляється, або, що набагато частіше, – хитрує, симулює або, кажучи простіше – нахабно бреше. Таким чином, арбітр протягом всього матчу виявляється в положенні царя Соломона. Він повинен все бачити, все розуміти і оперативно виносити правильні рішення. Спертися арбітру абсолютно ні на кого – по полю бігають 22 потенційних хитруна і симулянта, які, що б не трапилося, будуть з чесними очима доводити, що правда на боці його команди.

Бували, звичайно, в історії випадки, коли футболістами ставали виключно благородні люди. Наприклад, сто з гаком років тому в футболі відзначався Вівіан Вудворд, великий англійський страйкер, дворазовий чемпіон Олімпійських ігор (1908 і 1912 років), гравець “Тоттенхема” і “Челсі”. Вудворд демонстрував таку чесну поведінку на полі, що гравці часто зверталися до нього “сер”. У нього не було матеріальних інтересів, пов’язаних з футболом: будучи архітектором, він непогано заробляв на будівельному терені. Він не був і занадто сильно прив’язаний до того чи іншого клубу, вибираючи собі команду за принципом “ближче до місця роботи”.

Вудворд був лицарем футболу як такого, відстоюючи чесну гру за правилами. Саме він під час пробиття неправильно призначеного суддею пенальті вперше демонстративно відкинув м’яч в руки воротарю команди суперника. Він був серйозно хворий справедливістю і не соромився бути джентльменом серед тих, хто джентльменом не був. У підсумку судді стали питати його думку з приводу спірних епізодів і вірили йому на слово. І після цього ніхто із суперників вже не оскаржував прийняте рішення, тому що за ним стояло слово Вівіана Вудворда. По суті, він був граючим арбітром. Таких аналогів в історії, мабуть, не існує.

Важко арбітрам … І зарплата-то у них порівняно невисока. І все-таки хочеться вірити, що футбольними арбітрами стають не заради заробітку. Що ця людина, яка бігає по полю зі свистком на грудях, непідкупна, точна, розумна і знає, що робити

P